Head Teacher Deputy Head Teacher
Mrs. L. Lobo Ms. K. Harrison
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Assistant Head Teacher
Ms. P. Dhami
Assistant Head for Inclusion and Designated Safeguarding Lead
Mrs. M. Corley
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Parent Support Adviser and Deputy Designated Safeguarding Lead
Ms. R. Smith
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ADMINISTRATION TEAM
Mr. N. Hopson - Senior School Business Manager
Ms. K. Gosling - Data Manager
Ms. D. Marshall - Senior Administrator
Mrs L. Akingbule - Finance Officer / Senior Administrator
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FOUNDATION STAGE 1 AND 2
Snowdrop (FS1)
Mrs. N. Bartholomeusz - Class Teacher
Mrs. A. Naveed - Nursery Nurse
Ms. I. Deria - Teaching Assistant
Bluebell (FS2)
Mrs. L. Mcketty - Class Teacher (FS2 Leader)
Ms. N. Pyne - Teaching Assistant
Dandelion (FS2)
Mrs. M. Watkins - Class Teacher
Mrs. S. Boyle - Teaching Assistant
Poppy (FS2)
Mrs. K. Wright - Class Teacher
Mrs. R. Iqbal - Teaching Assistant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KEY STAGE 1
YEAR 1
Horse Chestnut
Ms. C. Bennison - Class Teacher (Year 1 Leader)
Mrs. K. Bhandari - Teaching Assistant
Field Maple
Ms. R Mahendrakumar - Class Teacher
Ash
Ms. G. Kaur - Class Teacher
Teaching Assistants for Year 1
Mrs. G. Ahmad – Teaching Assistant
Ms. D. Henson - Teaching Assistant
Mrs. H. Humaidan - Teaching Assistant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YEAR 2
Pine
Mrs. K. Banwait - Class Teacher (Year 2 Leader)
Holly
Ms. S. Jeyakumaran - Class Teacher
Poplar
Mrs. E. Whitaker - Class Teacher
Teaching Assistants for Year 2
Ms. T. Williams - Teaching Assistant
Ms. I. Deria - Teaching Assistant
LOWER KEY STAGE 2
YEAR 3
Apple
Ms. D. Bush - Class Teacher (Year 3 Leader)
Ms. A. Gardiner - Teaching Assistant
Silver Birch
Mr. S. Butt - Class Teacher
Cherry
Ms. Z. Meredith - Class Teacher
Teaching Assistants for Year 3
Mrs. D. McNicholas - Teaching Assistant for Year 3
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YEAR 4
Mulberry
Ms. J. Tooth - Class Teacher (Year 4 Leader)
Hawthorn
Mr. S. O'Neill - Class Teacher
Sycamore
Ms. N. Danfa - Class Teacher
Ms I. Al-Tamimi - Teaching Assistant
Teaching Assistants for Year 4
Mrs. G. Bateman - Teaching Assistant
Mrs. D. McNicholas - Teaching Assistant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UPPER KEY STAGE 2
YEAR 5
Aspen
Mrs. S. Chowdhury Miah - Class Teacher (Year 5 Leader)
Elm
Ms. J. Blazejewski - Class Teacher
Oak
Ms. H. Mohammed - Class Teacher
Teaching Assistants for Year 5
Mr. M. Asamoah-Danso - Teaching Assistant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YEAR 6
Willow
Mr. M. Sturge - Class Teacher (Year 6 Leader)
Alder
Ms. M. Blackman - Class Teacher
Lime
Mrs. H. Dalton– Class Teacher
Teaching Assistants for Year 6
Mr. W. Wreford – Teaching Assistant
Mrs. Y. Mohamed - Teaching Assistant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Higher Level Teaching Assistants
Mrs. S. Eley
Mrs. R. Johri
Mr. M. Campbell
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Inclusion Team
Mrs. M. Corley - Assistant Head Teacher for Inclusion and Designated Safeguarding Lead
Mrs. H. Chawla - Inclusion Officer
Mrs. E. Ibrahim - HLTA and EAL Support
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EMA Team
Mrs. E. Ibrahim - HLTA
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Welfare Officer
Ms. S. Stafford
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Schools Meals Supervisory Assistants (SMSA)
Ms. S. Stafford (Lunchtime Leader)
Mrs. L. Davies
Mrs. M. Anees
Mrs. M. Rrustemaj
Ms. A. Mulholland
Ms. B. Saliaj
Ms. D. Henson
Ms. J. Shrestha
Ms. L. Rooke
Ms. M. Bayraktari
Ms. S. Charles
Ms. T. Grant
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Blossom Tree (Breakfast and After School Club)
Ms. S. Stafford (Senior Play Worker)
Ms. B. Saliaj
Mrs. S. Kay
Ms. M. Bayraktari
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------